Monster High Draculaura Shriek Wrecked Doll Review || Recenzja Lalki

As promised in my review of Lagoona Blue, today I would like to show you Draculaura from the Monster High Shriek Wrecked doll line. This doll is a part of the Nautical Ghouls sub-line featuring also Rochelle Goyle and  Lagoona Blue. I liked Draculaura from the first time I saw her in person but it took me a while to decide that I wanted to add her to my collection. Actually, once I got Rochelle and Lagoona, they turned out to be so amazing that it convinced me to get the third one from the line too.

I must admit that Draculaura is not one of my favorite Monster High characters and I usually find her rather annoying in the webisodes or movies. What’s more, I am not a fan of her color scheme,  even though pink is my favorite color. For those reasons I rarely buy the dolls of her and therefore there is not a lot of Draculauras in my collection.

Somehow Shriek Wrecked Draculaura really caught my eye and even I was surprised that I liked her so much. Now that I think of it, it’s quite difficult to find something that I would change about her. This Draculaura has a great outfit that is very detailed and well-made. She has many accessories including a sailor hat, earrings, a necklace, a bag and she comes with her pet bat, Count Fabulous. Draculaura herself is very pretty too. Her face is nice and I like how her hair is styled a lot. The doll is also fully articulated.

Overall this is definitely one of my favorite Draculaura dolls ever made and in my opinion one of the best dolls that were released after the Monster High reboot. I wish Mattel kept the level of quality of this doll while making other ones because then I would have bought more of them for sure. In this case, I think that the entire Shriek Wrecked Nautical Ghouls sub-line is amazing and I am glad that I got all three dolls featured in this line. As you can see in the picture below, they look great together, don’t they?

 

Zgodnie z obietnicą, dzisiaj chciałabym Ci pokazać Draculaurę z serii Monster High Shriek Wrecked, która należy do podlinii Nautical Ghouls razem z Rochelle GoyleLagooną Blue. Draculaura spodobała mi się od momentu, gdy po raz pierwszy zobaczyłam ją w sklepie, ale trochę czasu minęło zanim zdecydowałam się na zakup tej lalki. Tak naprawdę to dopiero po nabyciu Rochelle i Lagoony uznałam, że lalki z tej sublinii są tak wspaniałe, że warto jest mieć je wszystkie.

Muszę przyznać, że Draculaura nie jest jedną z moich ulubionych postaci Monster High i zazwyczaj irytuje mnie jej zachowanie w filmach. Ponadto nie jestem przekonana co do kolorystyki lalek Draculaury (pomimo tego, że różowy to mój ulubiony kolor). Ze względu na powyższe rzadko kupuję lalki tej postaci i dlatego też nie ma ich zbyt wiele w mojej kolekcji.

O dziwo Draculaura z serii Shriek Wrecked wpadła mi w oko i sama byłam zaskoczona tym, jak bardzo mi się spodobała. Teraz jak się nad tym zastanawiam, to trudno jest mi wymyśleć coś, co mogłabym w niej zmienić. Ta Draculaura ma bowiem świetny strój, który został bardzo starannie zaprojektowany i wykonany. Ma dużo akcesoriów m.in. marynarską czapkę, kolczyki, naszyjnik, torebkę, a do tego też zwierzątko domowe – nietoperza o imieniu Hrabia Wspaniały. Draculaura jest śliczną lalką o ładnej twarzy i świetnie ułożonych włosach (bardzo podoba mi się ta fryzura!). Co więcej, lalka posiada pełną ruchomość w stawach.

Podsumowując, jest to jedna z moich ulubionych lalek Draculaury spośród wszystkich wyprodukowanych przez firmę Mattel i w mojej ocenie jedna z najlepszych lalek wypuszczonych na rynek w ramach rebootu Monster High. Gdyby Mattel zdecydował się wyprodukować więcej lalek tej samej jakości, z pewnością znalazłyby się w mojej kolekcji. Moim zdaniem lalki należące do sublinii Shriek Wrecked Nautical Ghouls są fantastyczne i cieszę się, że mam je wszystkie. Jak widzisz na poniższym zdjęciu, razem wyglądają świetnie, nieprawdaż? : )

Inside the box… || W pudełku…

…and out of the box! || …i poza pudełkiem!

Check out my review of Draculaura on my YouTube channel:

Zapraszam do obejrzenia recenzji Draculaury na moim kanale YouTube:

No Comments

Leave a Reply