About me

About me

Hi! I’m Margaret Ann and I’m a doll collector. I created this blog to share my passion with you by publishing doll reviews, unboxings, doll tutorials and news from the toy market.

How it all started?

I’ve been collecting dolls since 2014 (this is when I got my first doll as an adult), however I loved dolls since I was a little girl. As I was growing up, I began to think that my time with toys has ended and I should concentrate on studying and working. I also felt that it would be inappropriate for a young adult to play with dolls but, as it turned out, I couldn’t be more wrong. It was my wonderful husband who got me my first doll, Monster High Venus McFlytrap signature doll. He encouraged me to follow my passion and it led to starting my collection and this blog.

My collection

If you are interested in checking out my doll collection, go to this page where I listed all the dolls that I currently own. If you would like to know which dolls I’d love to have, check out my wishlist.

Come say hi to me!

If you want to get in touch, don’t hesitate to email me if you have any questions or requests. The easiest way to reach me is via social media, so come say hi to me on Instagram or Facebook! I’m always happy to hear from my followers : )

Blog statistics:

95 062 reads from 04.2015 until 04.2017 (when on Blogger)
191,269 reads from 04.2017 until 01.2021 (after move to WordPress)
~ 150 visitors per day

O mnie

Cześć! Nazywam się Margaret Ann i  jestem kolekcjonerką lalek. Stworzyłam tego bloga, żeby dzielić się z Tobą moja pasją poprzez recenzowanie lalek, tworzenie poradników dotyczących lalek i publikowanie najnowszych wiadomości ze świata zabawek.

Jak to się zaczęło?

Kolekcjonuję lalki od 2014 roku (wtedy otrzymałam pierwszą lalkę jako osoba dorosła), jednak już w dzieciństwie uwielbiałam się nimi bawić. W miarę dorastania zaczęłam myśleć, że czas zabawy się skończył i trzeba skupić się na nauce i pracy. Ponadto wydawało mi się, że takie zajęcie jest niestosowne w przypadku osoby dorosłej. Jak się okazało, nic bardziej mylnego! To mój wspaniały mąż kupił mi moja pierwsza lalkę, Monster High Venus McFlytrap w wersji podstawowej. Zachęcił mnie też do podążania za pasją i to właśnie doprowadziło do powstania mojej kolekcji i tego bloga.

Moja kolekcja

Jeśli interesuje Cię moja kolekcja, odwiedź tę stronę, gdzie znajduje się lista wszystkich lalek, które obecnie posiadam. Jeśli chcesz się dowiedzieć, o jakich lalkach marzę, zajrzyj na moją Listę Życzeń.

Odezwij się do mnie!

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, napisz do mnie e-maila, jeśli masz jakieś pytania lub prośby. Najłatwiej jest do mnie dotrzeć za pośrednictwem mediów społecznościowych, więc odezwij się do mnie na Instagramie lub na Facebooku! Zawsze z przyjemnością czytam wiadomości od moich czytelników : )

Statystyki bloga:

95 062 wyświetleń od 04.2015 do 04.2017 (na Bloggerze)
191,269 wyświetleń od 04.2017 do 09.2021 (po przeniesieniu na WordPressa)
~ 150 gości dziennie