Review # 109 DC Super Hero Girls Frost Doll || Recenzja # 109 Lalka DC Super Hero Girls Frost

I finally got Frost! I couldn’t believe my eyes when I found her at King Jouet store in Geneva. I grabbed her immediately because I thought she would be as rare as Starfire who appeared there once, but after all the dolls they had got sold out, I have never seen her again. However in case of Frost, a few days later I saw her also in two Franz Karl Weber stores and to my surprise they had a lot of Frosts in stock. Hopefully this means that DC Super Hero Girls are getting more and more popular in Switzerland and maybe soon I will find Katana who is currently on my Wishlist. I prefer buying DCSHG dolls in person because I saw a lot of them with wonky eyes in stores and I would like to be able to choose the best one possible myself. I was lucky with Poison Ivy who arrived in perfect condition after I ordered her online from Target but in general I don’t like taking that risk.

DC Super Hero Girls Frost is a wonderful doll. She is fully poseable with an extra articulation in her torso and I like that she can stand on her own without a doll stand. She is a girl of an unusual beauty with her blue hair, lips, eyes and eyebrows and very pale skintone. Her hair is very nice and smooth and I only wish it was longer as on her artwork. I might reroot her one day because I think that she would look so much better with super-long hair. Frost is wearing a royal blue outfit that looks good on her and seems to be comfortable and appropriate for a super hero. Her entire look has a cold vibe which is very fitting for a superhero who has an ability to freeze anything she touches. In my opinion her facial expression is a little too nice and I think that she should have looked more fierce. Nevertheless Frost is definitely one of my favorite DC Super Hero Girls dolls and I like her a lot. I highly recommend getting her and I would love to see more dolls of her being released in the future.

***

Nareszcie mam Frost! Wprawdzie lalka już jakiś czas temu pojawiła się w sklepach internetowych, ja czekałam aż pojawi się w  sklepie stacjonarnym, żeby kupić ją osobiście, bo obawiałam się wad makijażu. Nie byłam jednak pewna czy lalka w ogóle będzie dostępna w sprzedaży w sklepach w Genewie, dlatego ogromnie się ucieszyłam, gdy zobaczyłam ją w sklepie King Jouet i od razu ją kupiłam. W tym samym sklepie jakiś czas temu udało mi się upolować Starfire, której później nigdy więcej nie widziałam w żadnym sklepie. Z kolei Frost kilka dni po moim zakupie pojawiła się w licznej ilości również w dwóch sklepach Franz Karl Weber. Mam nadzieje, że to oznacza, że lalki DC Super Hero High stają się coraz bardziej popularne w Szwajcarii i może już niedługo uda mi się znaleźć Katanę, która obecnie jest na mojej Liście Życzeń.

DC Super Hero Girls Frost to fantastyczna lalka, która posiada pełną ruchomość w stawach (kolana, biodra, łokcie, ramiona, nadgarstki i dodatkowo klatka piersiowa), a ponadto jest w stanie samodzielnie stać, bez pomocy stojaka. Frost jest superbohaterką o wyjątkowej urodzie – ma niebieskie włosy, oczy, brwi i usta oraz bardzo bladą cerę. Jej włosy są miękkie oraz przyjemne w dotyku, ale niestety nie są aż tak długie jak na ilustracji. Być może zrobię jej kiedyś reroot, bo myślę, że wyglądałaby fenomenalnie z super-długimi włosami. Frost ma na sobie ładny strój, który wydaje się być wygodny i odpowiedni do aktywnego trybu życia postaci. Lalka wygląda chłodno i zimowo, co idealnie pasuje do superbohaterki, która posiada zdolność do zamrażania wszystkiego, czego dotknie. Moim zdaniem wyraz twarzy Frost jest odrobinę zbyt miły, a ona powinna wyglądać troszkę groźniej i bardziej bojowo.  Niemniej jednak Frost jest jedną z moich ulubionych postaci z DC Super Hero High i jej lalka bardzo mi się podoba. Zdecydowanie polecam zakup Frost i mam nadzieje, że w przyszłości pojawi się więcej lalek tej postaci.

Inside the box… || W pudełku…

…and out of the box! || …i poza pudełkiem!

Check out my review of Frost on my YouTube channel:

Zapraszam do obejrzenia recenzji Frost na moim kanale YouTube:

No Comments

Leave a Reply