Disney Store Megara & Esmeralda Dolls Review || Recenzja lalek

First impression

Yes, finally! That’s exactly what I said when I got the news that Megara and Esmeralda were to be released as Disney Store Classic Dolls. I waited not-so-patiently, and I purchased them as soon as they were released on DisneyStore.de as I couldn’t be more excited to add them to my collection. These two were definitely long-awaited not only by me, but also by many doll collectors all over the world.

Megara & Esmeralda

Megara and Esmeralda both look amazing. What I like most about them, is that they look exactly like the characters in the movie (Meg’s face expression is so perfect!). I am really impressed with how well their sculpts have been made. Same as other classic dolls, they are fully articulated, their clothes are simple but nice and they come with some accessories. You can see them close-up in the photos below or in my YouTube video review. I’d also like to mention that I like the new doll boxes a lot, especially the artwork included. I saved them even though I have no idea what to do with them. Any ideas? ; )

Summary

If you watched my YouTube review of these dolls, you could hear me raving about them and you already know how much I love them. They are both so beautiful! Also, I appreciate that these dolls were released as regular, classic dolls, and not a special or limited edition. This allows everyone who wants them to get them as they are not only part of the permanent collection, but also their price is rather affordable.

How do you like these dolls? I look forward to hearing your thoughts on Esmeralda and Megara in the comments below this post or on Facebook : ) Also, make sure to follow me on Instagram @margaretanndolls to see more doll photos and stories, as well as my opinions on new releases!

Have a wonderful day and stay safe!

All the best,
Margaret Ann

Pierwsze wrażenie

Nareszcie! To była pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy po usłyszeniu wieści, że Megara i Esmeralda miały zostać wydane jako Klasyczne Lalki w Sklepie Disney’a. Czekałam (nie)cierpliwie i kupiłam lalki jak tylko pojawiły się na stronie DisneyStore.de, bo po prostu nie mogłam się doczekać aż znajdą się w mojej kolekcji. Jestem przekonana, że nie tylko ja, ale także wielu kolekcjonerów na całym świecie czekało na te lalki od wielu lat.

Megara & Esmeralda

Zarówno Megara jak i Esmeralda wyglądają wspaniale. Bardzo mi się podoba, że wyglądają dokładnie tak jak postaci w filmie (wyraz twarzy Meg jest perfekcyjny!). Twórcy tych lalek świetnie poradzili sobie z przygotowaniem twarzy tych lalek. Podobnie jak inne klasyczne lalki, Meg i Esmeralna posiadają pełną ruchomość w stawach, kilka akcesoriów, a ich stroje są proste ale ładne. Możesz się im dokładnie przyjrzeć na poniższych zdjęciach oraz w moim filmiku na YouTubie. Dodam jeszcze, że podobają mi się też nowe pudełka lalek, w szczególności obrazki na nich umieszczone. Wciąż mam te opakowania, chociaż nie mam pojęcia co z nimi zrobić. Jakieś pomysły? ; )

Podsumowanie

Jeśli obejrzałaś/eś moją recenzję tych lalek na YouTubie, to już dobrze wiesz jak bardzo jestem nimi zachwycona. Esmeralda i Megara są wspaniałe! Cieszę się, że zostały wydane w ramach serii Klasyczne Lalki, a nie np. jako edycja specjalna czy limitowana. Dzięki temu wszyscy, którzy chcą je kupić, mogą to zrobić, bo lalki są nie tylko częścią stałej kolekcji, ale też ich cena jest korzystna.

Jak Ci się podobają te lalki? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu pod tym postem albo na Facebook‘u : ) Nie zapomnij też obserować mojego profilu na Instagramie @margaretanndolls, gdzie publikuję dużo więcej zdjęć lalek oraz dzielę się historiami zakupowymi, a także opiniami na temat pojawiających się nowości.

Życzę Ci miłego dnia!

Pozdrawiam serdecznie,
Margaret Ann

Inside the box… || W pudełku…

…and out of the box! || …i poza pudełkiem!

Check out my review of Megara and Esmeralda on my YouTube channel:

Zapraszam do obejrzenia recenzji lalek na moim kanale YouTube:

No Comments

Leave a Reply