Barbie Careers Ken Barista Doll Review || Recenzja lalki

Have you seen what’s been happening in the Barbie dolls’ world recently? I feel like Mattel has been doing great things with the Barbie line lately and I like the direction they are going in a lot. Barbie Careers has just positively surprised me with including Ken dolls into the line. It was exciting to see new Ken dolls: Barista, Firefighter, Lifeguard and Soccer Player featured as single dolls instead of being just an addition to a Barbie doll in a two-pack. I like that Mattel is working on providing customers with a variety of dolls and showing kids that the slogan “you can be anything” applies not only to girls, but to boys as well.

Ken Barista caught my eye when I saw him online for the first time so I got him as soon as he became available in stores in my area. He is a very nice doll and even though there are things I would change, I still recommend getting him. Ken Barista has a cool men bun hairstyle and he is wearing a t-shirt with an apron printed on it, blue jeans and white sneakers. I wish that the apron was a separate piece of clothing so that it would possible to change the shirts underneath it. Ken Barista comes with one accessory, a coffee cup. Unfortunately he has a limited articulation (you can move his head and he has only shoulders and hips joints) but I am glad that he can stand on his own without a doll stand. Overall, it is simple yet a very cool doll, and it definitely makes me curious to see what is coming for Ken dolls in the future. I hope Mattel will put more effort into Kens as I would love to see, for example, a Made to Move Ken doll.

***

Czy widziałeś/aś, co się ostatnio dzieje świecie lalek Barbie? Mi bardzo się podoba to, jak Mattel obecnie prowadzi linię lalek Barbie i uważam, że zmiany idą w dobrym kierunku. Niedawno lalki z serii Barbie Kariery zaskoczyły mnie włączeniem lalek Kena do asortymentu. Ucieszyło mnie pojawienie się nowych lalek Ken: Baristy, Strażaka, Ratownika i Piłkarza jako pojedynczych lalek a nie dodatku do lalek Barbie w dwupakach. Świetnie, że Mattel pracuje nad dostarczaniem klientom przeróżnych lalek oraz pokazywaniem dzieciom, że hasło “możesz być, kim chcesz” odnosi się nie tylko do dziewczynek, ale również do chłopców.

Ken Barista zwrócił na siebie moją uwagę, gdy zobaczyłam go po raz pierwszy w Internecie i dlatego kupiłam go jak tylko pojawił się w sklepach w mojej okolicy. Jest to bardzo ładna lalka, i chociaż są pewne rzeczy, które bym zmieniła, to zdecydowanie polecam jej zakup. Ken Barista ma fajną fryzurę – męskiego koka – i nosi koszulkę z wydrukowanym na niej fartuchem, niebieskie jeansy oraz białe buty. Szkoda, że fartuch nie jest osobnym elementem stroju, bo wtedy byłoby możliwe zmienianie podkoszulek Kena. Lalka posiada jedno akcesorium, którym jest kubek do kawy.  Niestety lalka posiada jedynie ograniczoną ruchomość w stawach (rusza głową, ramionami w barkach i nogami w biodrach), ale jej zaletą jest możliwość samodzielnego stania bez stojaka. Podsumowując, jest to dość prosta, ale bardzo fajna lalka, a mnie ogromnie ciekawi, jaka jest przyszłość lalek Ken. Mam nadzieję, że Mattel przyłoży się do Kenów, a przede wszystkim liczę na to, że na rynku pojawią się lalki Ken z serii Made to Move.

Inside the box… || W pudełku…

…and out of the box! || …i poza pudełkiem!

Check out my review of Ken Barista on my YouTube channel:

Zapraszam do obejrzenia recenzji Kena Baristy na moim kanale YouTube:

No Comments

Leave a Reply