Barbie Careers Beekeeper Doll Review || Recenzja Lalki


Barbie is a busy women and to date she had over 100 careers from a Doctor, a Farmer and a Scientist to a President. There are still  many jobs that she hasn’t done yet and Mattel continues to release dolls in the Barbie Careers line. Dolls featured in this line not only wear job-specific outfits but also come with the accessories fitted for the job, and the amount of the extra items vary from one little accessory like a microscope to huge and detailed playsets like a fully equipped kitchen.

Barbie Beekeeper is wonderful set and it’s definitely one of my favorites. The doll itself is a regular blonde Barbie doll that has an original body type but it’s not the doll who is the star of the show – it’s the beekeeper outfit and the accessories. Barbie is wearing a very realistic beekeeper outfit that includes a hat with a net, a shirt, gloves, pants and boots. It’s great that her clothes are something that an actual beekeeper would have worn in real life. Barbie also comes with a beehive and bees, and you could see exactly how it works in my video on my YouTube channel (direct link below).

My father-in-law’s hobby is beekeeping and thanks to him I had an opportunity to see with my own eyes how beekeepers work. I also wore a special outfit for protection which actually made me look like this Barbie doll. Knowing this profession a bit, I appreciate even more how Mattel is making sure that Barbie is wearing job-appropriate clothes and therefore is relevant and believable. It’s a pleasure to play with a doll that is such a great representation of a real person. Mattel did a fantastic job in making this doll and I hope that the Barbie Careers line will continue to include more careers like this one in the future.

***

Barbie jest bardzo aktywną kobietą, która do tej pory wykonywała już ponad 100 różnych zawodów, od lekarza, farmera i naukowca, aż do prezydenta. Jest oczywiście jeszcze wiele prac, którymi się nie zajmowała i dlatego Mattel wciąż produkuje nowe lalki w linii Barbie Kariery. Lalki wydawane w ramach tej linii są nie tylko ubrane w odpowiednie do danego zajęcia stroje, ale także posiadają specjalne akcesoria różnej ilości i wielkości, od małych jak np. mikroskop do dużych jak np. w pełni wyposażona kuchnia.

Barbie Pszczelarka to z pewnością jeden z moich ulubionych zestawów Barbie. Lalka to zwyczajna Barbie blondynka o oryginalnej budowie ciała i zdecydowanie to nie ona jest tu najważniejsza, ale jej ubranie oraz akcesoria. Barbie ma na sobie realistyczny strój pszczelarza, który składa się z kapelusza z siatką, bluzy, rękawic, spodni i butów. Podoba mi się, że strój lalki jest czymś, co prawdziwy pszczelarz ubrałby w rzeczywistym świecie. W zestawie znajduje się też ul i pszczoły, których funkcje możesz dokładnie zobaczyć w filmiku na moim kanale YouTube (bezpośredni link poniżej).

Mój teść zajmuje się pszczelarstwem jako hobby i dzięki niemu miałam możliwość zobaczyć na własne oczy jak wygląda praca pszczelarza. Miałam wtedy na sobie specjalny strój, w którym wyglądałam prawie tak samo jak lalka Barbie. Jestem pod wrażeniem tego, że Mattel tak się postarał, żeby Barbie była ubrana w odpowiedni do zawodu strój i wyglądała tak realistycznie. Zabawa lalką, która stanowi tak dobre odwzorowanie prawdziwej postaci to wielka przyjemność. Mattel wykonał świetną robotę produkując tę lalkę i mam nadzieję, że w ramach linii Barbie Kariery pojawi się więcej tak wspaniałych lalek jak Barbie Pszczelarka.

 

Inside the box… || W pudełku…

…and out of the box! || …i poza pudełkiem!

Check out my review of Barbie on my YouTube channel:

Zapraszam do obejrzenia recenzji Barbie na moim kanale YouTube:

No Comments

Leave a Reply