Ever After High Meeshell Mermaid Back to School Doll Review || Recenzja lalki

Meshell Mermaid is my favorite out of the new characters in the Ever After High world so you can only imagine my excitement when I heard that the second doll of her was going to be released. I am very fond of the signature Meeshell doll and I even took her with me for my dream vacation last year. Therefore, my expectations with regards to this new Meeshell quite high and I couldn’t wait to see her in person.

Unfortunately, Ever After High Back to School dolls are not available in Switzerland (actually the only EAH dolls still available in Geneva are the signature dolls), but I was able to find them in Poland when I was visiting my family. My Mom loves me a lot and she was generous enough to buy the entire set of the three dolls featured in the line: Holly O’Hair, Meeshell Mermaid and Madeline Hatter. You can see them all together in the photo below.

I must admit that I have mixed feelings about EAH Back to School Meeshell Mermaid doll. When I look at her on her own or in the company of the two other dolls from the same line, I think that she is an adorable doll and I like her a lot. On the other hand when I look at her next to her signature doll, I am no longer that impressed with her. I seems a bit that these are not two dolls of the same character but two different ones. Both Meeshells are very pretty on their own but when compered to one another, to me the signature Meeshell is the more beautiful one. She looks like the older sister of the Back to School Meeshell, doesn’t she? The new Meeshell has a cute, younger-looking face and she is wearing a nice outfit. I am a big fan of her shoes, where the heels look like the stack of books. Which Meeshell is your favorite?

***

Meeshell Mermaid jest moją ulubienicą spośród nowych postaci w świecie Ever After High, więc możesz sobie tylko wyobrazić, jak bardzo ucieszyłam się na wiadomość o tym, że zostanie wydana jej druga lalka. Podstawowa lalka Meeshell spodobała mi się tak bardzo, że nawet zabrałam ją ze sobą na moje wymarzone wakacje w zeszłym roku. Tym samym nie ulega wątpliwości, ze moje oczekiwania wobec nowej Meeshell były dość wysokie i nie mogłam się doczekać, aż ją zobaczę na własne oczy.

Niestety lalki z serii Ever After High Powrót do Szkoły nie pojawiły się w Szwajcarii (obecnie jedyne lalki EAH dostępne w sklepach to te z serii podstawowej), ale na szczęście udało mi się je znaleźć w sklepach podczas mojego pobytu Polsce. Moja Mama bardzo mnie kocha i dlatego kupiła mi w prezencie wszystkie trzy lalki z tej serii: Holly O’Hair, Meeshell Mermaid i Madeline Hatter. Możesz zobaczyć je wszystkie razem na zdjęciu poniżej.

Muszę przyznać, że mam mieszanie uczucia w odniesieniu do lalki Meeshell Mermaid z serii Powrót do Szkoły. Kiedy patrzę tylko na nią, to uważam, że jest śliczna i bardzo mi się podoba. Z kolei kiedy widzę ją w towarzystwie podstawowej Meeshell, już nie sądzę, że jest aż tak wspaniała. Odnoszę wrażenie, że to nie są dwie lalki tej samej postaci, lecz dwie różne bohaterki. Obie Meshell są przepiękne, ale kiedy porównuję je ze sobą, podstawowa Meeshell jest moją faworytką. Ona wygląda jak starsza siostra tej z serii Powrót do Szkoły, nieprawdaż? Nowa Meeshell ma uroczą, młodo wyglądającą twarz i ma na sobie ładny strój. W szczególności wpadły mi w oko jej buty, których obcasy są stosami książek. Która Meeshell bardziej Ci się podoba?

Inside the box… || W pudełku…

…and out of the box! || …i poza pudełkiem!

Check out my review of Meeshell on my YouTube channel:

Zapraszam do obejrzenia recenzji Meeshell na moim kanale YouTube:

2 Comments

 • Reply
  Barb the Evil Genius
  3 March 2018 at 19:09

  I definitely have to get this doll! I like her face and hair much better than the original Meeshell, although I think I’m in the minority on this.

  • Reply
   Margaret Ann
   5 March 2018 at 05:15

   This Meeshell is such a nice doll indeed! I am sure that you will be happy with the purchase 🙂

  Leave a Reply