Review # 89 Barbie Made to Move Blonde (Pink Top) || Recenzja # 89 Barbie Made to Move Blondynka (Różowy Top)

Dolls from the Barbie Made to Move line are just fantastic and I fell in love with them from the moment I heard about them. My first Made to Move Barbie was a Redhead (Light Blue Top) and I must say that she exceeded my expectations and quickly became one of my favorite dolls. Made to Move body is absolutely amazing and with 22 points of articulation the doll really is the ultimate poseable Barbie. I would love all my Barbies to have a MTM body, especially the curvy ones. That’s why when MTM Barbie went on sale at Migros in Geneva, I decided to get a Blonde (Pink Top) and Brunette (Blue Top). My first thought was to use them as body donors and rebody some of the Barbie dolls that I already had in my collection. Now I am not sure what I am going to do with them because I started liking them and I feel bad about taking their bodies from them.

Barbie Made to Move Blonde (Pink Top) is a classic blonde Barbie on a fabulous body. Her hair is soft and her makeup is subtle. Overall she looks very nice and friendly. She is wearing a sporty top in Barbie’s signature color pink and black yoga pants. She does not have shoes but she can wear standard Barbie heels or flats. To me the outfit of the doll is insignificant and it is all about the body.

In my opinion Made to Move Barbie is a must-have for a doll collector. MTM Barbies are perfect for both play and doll photography, and can also be bought as body donors for example for Barbie Fashionistas who originally have limited articulation. It is great that these dolls are affordable and you can easily get at least one of them (the base price on amazon.com is 14.99 USD). Mattel did a really great job not only on design and construction but also on pricing. To me Made to Move Barbie is one of the best Barbie dolls created in the past few years.

***

Lalki z serii Barbie Made to Move zafascynowały mnie od chwili, gdy usłyszałam o pomyśle stworzenia nadzwyczajnie ruchomych Barbie. Pierwsza lalką MTM jaką kupiłam była Rudowłosa (Jasnoniebieski Top) i muszę przyznać, że nie tylko przekroczyła moje oczekiwania, ale też szybko stała się jedną z moich ulubionych lalek. Ciało Made to Move jest po prostu fantastyczne, a 22 stawy sprawiają, ze lalka zasługuje na miano “najbardziej ruchomej lalki Barbie”. Chciałabym, żeby wszystkie moje lalki miały ciało MTM, w szczególności te krągłe. Z tego powodu zdecydowałam się kupić Blondynkę (Różowy Top) oraz Brunetkę (Niebieski Top) jak tylko zostały przecenione w Migrosie w Genewie. Początkowo planowałam użyć je jako dawców ciał dla innym lalek, które już miałam w swojej kolekcji. Teraz nie jestem pewna co z nimi zrobię bo po rozpakowaniu spodobały mi się na tyle, że zal mi zabierać im ciała.

Barbie Made to Move Blondynka (Różowy Top) to klasyczna Barbie osadzona na nadzwyczajnym ciele. Ma miękkie włosy i delikatny makijaż oraz wygląda bardzo miło i przyjaźnie. Blondynka ubrana jest w różowy top oraz czarne sportowe leginsy. MTM Barbie nie ma na sobie butów, jednakże może nosić zarówno klasyczne szpilki jak i płaskie buty dla lalek Barbie. Uważam, że to, w co jest ubrana nie ma tak naprawdę znaczenia, bo przede wszystkim liczy się jej ciało.

Moim zdaniem Made to Move Barbie powinna znaleźć się na półce każdego kolekcjonera lalek. Te lalki są idealne zarówno do zabawy jak i do fotografii, a także mogą służyć jako dawcy ciał dla innych lalek takich jak np. Barbie Fashionistas, które maja tylko podstawową ruchomość. Co więcej lalki Made to Move są dostępne w przystępnej cenie w wielu sklepach, wiec dość łatwo można nabyć przynajmniej jedna z nich (obecna cena np. na allegro.pl to około 70 zł). Według mnie Made to Move Barbie to jedna z najlepszych lalek Barbie, które pojawiły się na rynku w ostatnich latach.

Inside the box… || W pudełku…

…and out of the box! || …i poza pudełkiem!

Check out my review of Barbie on my YouTube channel:
Zapraszam do obejrzenia recenzji Barbie na moim kanale YouTube:

What do you think about  Barbie Made to Move Blonde? Do you have this doll or are you planning on getting her? Please let me know in the comments!

Co myślisz o lalce Barbie Made to Move Blondynka? Czy już ją masz lub planujesz ją kupić? Opowiedz mi o tym w komentarzu!

No Comments

Leave a Reply