Happy New Year || Szczęśliwego Nowego Roku

Happy New Year! I just came back to Switzerland from Poland where I spent holidays with my family. It was wonderful to be able to spend time with people I love and enjoy the magical atmosphere of Christmas in my hometown. I hope that you and your families had a happy holidays season as well.

During holidays I took a little break from blog and social media to focus on real life and it made me look at my hobby from the fresh perspective. I noticed that taking a break from time to time is good as it is a way of preventing you from burning out and I am glad that I did it. I feel that now I have more energy than ever to concentrate on my hobby (and I really need it having so many new dolls to review!).

The beginning of the new year is always a great time for changes. I have a lot of plans for 2017 and I hope that you will like all the improvements of my blog and social media that I am hoping to implement this year. First of all, I am going to start writing here in two languages – English and Polish. As I am Polish, I would like my Polish readers to be able to enjoy my blog in our mother tongue.

I am so happy to be back and start the amazing 2017 year with you!

***

Szczęśliwego Nowego Roku! Właśnie wróciłam do Szwajcarii z Polski, gdzie spędziłam Święta z moją rodziną. Miałam możliwość spędzić czas w moim rodzinnym mieście z ludźmi, których kocham, i cieszyć się wraz z nimi magiczną atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że tegoroczne Święta były dla Was i dla Waszych Rodzin równie radosne.

Podczas Świąt zrobiłam sobie małą przerwę od bloga i mediów społecznościowych. Skupiłam się na prawdziwym świecie i to pozwoliło mi spojrzeć na moje hobby z innej perpektywy. Jestem z tego bardzo zadowolona i sądzę, że zrobienie sobie przerwy od czasu do czasu to dobry sposób na uniknięcie wypalenia się. Teraz czuję, że mam dużo energii i mogę w pełni skupić się na moim hobby (co jest mi teraz bardzo potrzebne, bo mam dużo nowych lalek do zrecenzowania!).

Początek nowego roku to zawsze dobry czas na zmiany. Mam dużo planów na 2017 rok i mam nadzieję, że spodobają Wam się moje pomysły na ulepszenie bloga i prowadzonych przeze mnie mediów społecznościowych. Po pierwsze zaczynam pisać tutaj w dwóch językach – po angielsku i po polsku. Jako że jestem Polką chciałabym, żeby moi czytelnicy z Polski mieli możliwość czytania moich recenzji w naszym ojczystym języku. 

Cieszę się, że wróciłam i mogę zacząć z Wami ten wspaniały 2017 rok!

https://www.instagram.com/p/BOnZEw4D-V1/?taken-by=margaretanndolls

10 Comments

 • Reply
  BlackKitty
  17 January 2017 at 06:33

  This is a great idea! I love bilingual blogs! Welcome back!

 • Reply
  Sandomia
  17 January 2017 at 18:20

  Przerwa dla uniknięcie wypalenia to dobry pomysł. Mnie to dopadło więc nie bierz ze mnie przykładu 😀

  • Reply
   @margaretann
   25 January 2017 at 14:28

   Nie daj się wypaleniu! Mam nadzieję, że już niedługo wrócisz pełna energii 😀

 • Reply
  Barb the Evil Genius
  18 January 2017 at 04:24

  I picked up the Tri-Castle-On set myself recently. I hope you have fun with it.

  • Reply
   @margaretann
   25 January 2017 at 14:34

   Thank you! Tri-Castle-On is a great set and I like it a lot 🙂

 • Reply
  Farrah Lily
  18 January 2017 at 04:42

  Wonderful idea to write in Polish, too! Lovely new dolls from Santa as well! 🙂

 • Reply
  dolls.passion
  20 January 2017 at 06:46

  Ile cudowności! Będzie co omawiać. Szczególnie wyczekuję rozpiski mojej cudownej Zomby Gagi ♥
  Z tym pisaniem po polsku to faktycznie dobry pomysł.
  Dobrego nowego roku!

  • Reply
   @margaretann
   25 January 2017 at 14:41

   Dziękuję bardzo! Pierwsza recenzja po polsku pojawi się na blogu już niedługo 🙂

  Leave a Reply